Czytniki kodów kreskowych

Firma PRIMA-KOMPUTERY, SYSTEMY KOMPUTEROWE sp. z o.o. oferuje nowoczesne czytniki kodów kreskowych. Są to najczęściej używane narzędzia usprawniające sprzedaż i przyjmowanie towarów, gospodarkę magazynową, jak również wprowadzanie danych zapisanych za pomocą kodu kreskowego. Powszechność stosowania kodów kreskowych wymusza stosowanie czytników kodów kreskowych w magazynach, sklepach, hurtowniach, halach produkcyjnych i wielu innych obszarach działalności gospodarczej.  

Rodzaje czytników kodów kreskowych

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów czytników kodów kreskowych. Każda grupa wyróżnia się innymi cechami, dopasowanymi do miejsc oraz zastosowań, do których są przeznaczone. Czytnik kodów w zależności od sposobu komunikacji może współpracować z komputerami lub kasami fiskalnymi oraz tabletami, smartfonami czy urządzeniami przemysłowymi. Czytniki dzielimy najczęściej na rodzaje według następujących kryteriów:

  1. według sposobu komunikacji – wyróżniamy czytniki stacjonarne i bezprzewodowe
  2. według rodzaju czytanych kodów – czytające kody jednowymiarowe (1D) oraz dwuwymiarowe (2D)
  3. według techniki czytania kodów – diodowe, laserowe, linear imager, area imager

Laserowe czytniki kodów kreskowych (ręczne)

Największą ich zaletą jest duża głębia ostrości. Dzięki zastosowaniu światła laserowego i optycznego układu ruchomych luster możliwy jest szybki odczyt kodów z większych odległości. Obrotowe lusterka powodują jednak, że tego typu skanery kodów kreskowych są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Czytniki kodów są przeznaczone do pracy ręcznej, ewentualnie montowane na statywach do pracy na stole, za kontuarem, na ladzie. W tej licznej grupie znajdują się zarówno proste kasy fiskalne z czytnikiem kodów kreskowych do pracy w sklepie, czy biurze, jak i charakteryzujące się wysokimi parametrami jakościowymi czytniki kodów kreskowych przemysłowe. Czytniki ręczne stosuje się w małych sklepach lub jako wspomaganie czytników stacjonarnych przy odczytywaniu kodów towarów o dużych gabarytach.

Czytniki laserowe wielokierunkowe stacjonarne

Umożliwiają odczyt kodu kreskowego niezależnie od jego położenia. Przeznaczone są do montażu na stałe w blacie lub do ścianek. To urządzenia o bardzo dobrych parametrach optycznych, pozwalających na odczyt kodu natychmiast, gdy tylko znajdzie się w polu skanowania. Odmianą tych skanerów kodów kreskowych są czytniki do zabudowy – zwane często ladowymi. Ich usytuowanie pozwala na oszczędność miejsca na stanowisku kasowym. Są to równocześnie czytniki o najlepszych parametrach optycznych, umożliwiających bardzo szybkie skanowanie. Polecane są do sklepów z bardzo dużym natężeniem ruchu (supermarkety i hipermarkety).

Diodowe czytniki kodów kreskowych

Brak części ruchomych i niska cena to ich najmocniejsza strona. Dzięki niej są bardziej odporne na uderzenia czy upadki, co zmniejsza koszty użytkowania. elementem skanującym czytnika są diody LED.

Czytniki kodów kreskowych line imager

Niezwykła trwałość i odporność na uderzenia podobnie jak w czytnikach LED-owych i jakość odczytu przewyższająca czytniki laserowe, oraz możliwość odczytywania kodów z ekranów LCD to najważniejsze cechy tego typu urządzeń. Czytniki te są niejako rozwinięciem idei technologii LED . Czytnik kodów kreskowych line imager lepiej czyta kody uszkodzone lub słabej jakości, dobrze sprawdza się np. przy odczycie kodów z mrożonek. Czytniki tego typu są powszechnie używane w placówkach pocztowych, bibliotekach, punktach serwisowych.

Nowoczesne czytniki bezprzewodowe

Czytniki kodów kreskowych bezprzewodowe znacznie zwiększają swobodę pracy użytkownika i ułatwiają odczyt kodów na towarach o dużych gabarytach bez konieczności ich podnoszenia. Są bardzo wygodne w sklepach ogrodniczych, meblowych, ze sprzętem AGD etc. Szczególnie popularne są czytniki typu BT, które dzięki zastosowanej technologii Bluetooth umożliwiają bezprzewodową komunikację w zasięgu 10 m. Stanowią one najtańszą grupę czytników kodów bezprzewodowych. Ich popularny przedstawiciel to MS 9535 Voyager BT. Czytniki radiowe umożliwiają komunikację bezprzewodową na znacznie większą odległość. Posiadają wzmocnioną obudowę i mogą być stosowane we wszystkich potencjalnych punktach narażonych na upadek, zapewniając dodatkowy stopień ochrony przed wstrząsami (skaner jest odporny na upadek). Szczelna obudowa zapewnia ochronę przed pyłem i wodą. Takie czytniki kodów bezprzewodowe mogą pracować w temperaturach od –20 do 50ºC. Idealnie sprawdzają się przy wysyłce/przyjęciu przesyłek, operacjach magazynowych, na liniach produkcyjnych i innych wymagających stanowiskach pracy zlokalizowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Wybór modelu czytnika kodów warto uzależnić od specyfiki firmy oraz jej potrzeb. Przykładowo w sklepach i hurtowniach, gdzie produkty powinny być skanowane na ladzie, sprawdza się ladowy skaner kodów kreskowych, a na linii produkcyjnej, gdzie elementy przesuwają się, odczyt kodów kreskowych ułatwią zaawansowane czytniki kodów kreskowych przemysłowe. Właściwie dobrane urządzenie usprawni pracę operatorów oraz przyspieszy cały proces skanowania.