System ERP wsparciem w zarządzaniu małych, średnich i dużych przedsiębiorstw

System ERP wsparciem w zarządzaniu małych, średnich i dużych przedsiębiorstw

System ERP stanowi solidne wsparcie w zarządzaniu firmą i może odegrać znaczącą rolę w odnoszeniu przez nią sukcesów. Elastyczne rozwiązanie pozwala zaspokoić specyficzne potrzeby firmy i daje się łatwo modyfikować. Co ważne, system można dopasować do każdej branży czy procesu biznesowego. Czym jest system ERP, jakie są jego zalety i jak wybrać ten właściwy? O tym w dalszej części artykułu.

Co to jest system ERP?

ERP [ang. Enterprise Resource Planning] umożliwia planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Służy do gromadzenia danych, porządkowania ich i integrowania wszystkich obszarów funkcjonowania firmy. Wspomaga zarządzanie zasobami, rozliczając je pod kątem maksymalnej efektywności. Oprogramowanie tworzy interaktywne środowisko, które wspiera firmy w zarządzaniu różnymi procesami związanymi z takimi obszarami działań jak zarządzaniem finansami oraz księgowością, środkami trwałymi, marketingiem, sprzedażą, zakupami, magazynem, zapasami, produkcją oraz serwisem.

Czym jest system ERP?

Modułowa budowa systemu ERP

System ERP ma budowę modułową, co zapewnia wsparcie dla odpowiednich obszarów oraz procesów biznesowych firm z różnych branż. System ERP sprawdzi się jako system zarządzania firma budowlaną, transportową, produkcyjną i wieloma innymi. Dzięki modułowej strukturze możliwe jest wdrożenie wszystkich albo tylko wybranych elementów w odpowiednim czasie. Poszczególne moduły mogą wspierać obsługę procesów w różnych obszarach firmy. Zaletą modułowej struktury jest integralność systemu. Moduły tworzą spójną całość, dzięki czemu system jest wygodny i wydajny.

Najważniejsze obszary systemu ERP

System ERP – zalety

Rozwój przedsiębiorstw w sposób naturalny skłania przedsiębiorców do szukania sposobów usprawnienia procesów biznesowych. Jednym z nich jest wdrożenie nowoczesnego oprogramowania dla firm. Przy ciągle rosnącej liczbie pracowników, produktów oraz usług zarządzanie wymaga coraz większej wiedzy. Zastosowanie systemu zarządzania firmą online pozwala małym, średnim i dużym organizacjom usprawnić pracę osób zatrudnionych na różnych stanowiskach. W jaki sposób system ERP pomaga producentowi? Listę głównych korzyści prezentujemy poniżej.

Najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia systemu zarządzania przedsiębiorstwem to:

 • optymalizacja kosztów związanych z nieefektywnymi procesami;
 • usprawnienie komunikacji i przyspieszenie wymiany informacji;
 • poprawa jakości obsługi klienta i skrócenie czasu realizacji zamówień;
 • oszczędność czasu związana z wprowadzaniem i przetwarzaniem danych;
 • dostęp do spójnych, bezbłędnych danych oraz ich większe bezpieczeństwo;
 • standaryzacja dobrych praktyk i modeli zarządzania;
 • usprawnienie wymiany danych i komunikacji między działami zaangażowanymi w proces
 • sprzedaży i produkcji;
 • skuteczne wsparcie sprzedaży oraz pozyskiwanie nowych klientów;
 • zwiększenie efektywności pracowników i wykorzystania zasobów;
 • sprawna obsługa procesów kadrowo-płacowych;
 • zmniejszenie zapasów magazynowych;
 • większa przejrzystość działań w firmie.

Jaki system ERP wybrać dla swojego przedsiębiorstwa?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele systemów zarządzania przedsiębiorstwem ERP. Jak wybrać najlepszy system dla siebie? Wykonując kilka kroków.

Krok 1: Określ cele biznesowe. W czasie wyboru warto sprecyzować swoje cele i oczekiwania: jakie problemy, zadania i procesy ma wspomagać system zarządzania przedsiębiorstwem. Aby sobie to ułatwić, przygotuj charakterystykę firmy oraz branży. Dzięki temu łatwiej będzie ci przedstawić problemy związane z działalnością oraz procesami biznesowymi.

Krok 2: Przeanalizuj listę dostępnych dostawców oraz partnerów wdrożeniowych. Bardzo ważne jest tu doświadczenie konkretnej firmy. Trzeba więc dowiedzieć się, ile lat dana firma funkcjonuje na rynku, jakie ma referencje, oraz jakie są plany rozwojowe systemu, które rozbudowują produkt o nowe możliwości i dopasowują go do aktualnych przepisów prawnych.

Krok 3: Poznaj lepiej partnera i zapytaj o metodykę wdrożeniową. Kiedy zdecydujesz się już na konkretnego dostawcę, dowiedz się więcej na temat partnera wdrożeniowego. Zapytaj o jego doświadczenie i referencje. Ważne, by wzbudzał zaufanie. Warto wybrać takiego dostawcę, który będzie zarówno partnerem, jak i doradcą. Istotne jest również doświadczenie całego zespołu wdrożeniowego i kadry specjalistów, którzy przygotują firmę do wdrożenia i użytkowania systemu.

Jeśli wybrałeś już zarówno partnera wdrożeniowego, jak i oprogramowanie ERP, to przyjdzie czas na podjęcie ostatecznej decyzji oraz zdobycie informacji na temat kosztów licencji, ewentualnych modyfikacji oraz wdrożenia. Łączny koszt systemu zarządzania firmą online oraz usługi wdrożeniowej nie powinien jednak być głównym kryterium wyboru. Warto podejść do tematu z rozsądkiem i postawić na świetnej klasy system ERP oraz wysoką jakość obsługi.

Navireo – przyjazny system ERP

Navireo to system zarządzania przedsiębiorstwem ERP charakteryzujący się funkcjonalnością oraz intuicyjnością. Sprawdza się w wielu dużych i średnich firmach. Oprogramowanie jest produktem firmy Insert S.A. – krajowego lidera wśród producentów oprogramowania dla firm i członka grupy kapitałowej UNIT4. System Navireo jest skonstruowany jako zintegrowany pakiet ściśle ze sobą powiązanych modułów pracujących na wspólnej bazie danych. W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa dostępne są gotowe rozwiązania, jak i istnieje możliwość dopasowania programu do swoich indywidualnych potrzeb. Łatwo można modyfikować wygląd i funkcje poszczególnych stanowisk lub pracowników. Navireo można rozbudować i powiązać z działającymi już w firmie systemami informatycznymi oraz dowolnymi urządzeniami.

Navireo

Program zapewnia kompleksową liczbę funkcji, charakteryzuje się prostym wyglądem i intuicyjną obsługą. Więcej informacji o programie można przeczytać na stronie: https://prima.pc.pl/oprogramowanie/navireo/

Systemy ERP – kompleksowe rozwiązanie dla przedsiębiorców

Aby zyskać przewagę konkurencyjną trzeba mieć zdolność szybkiego przyswajania i korzystania z rozwiązań adekwatnych do rodzaju działalności i wielkości przedsiębiorstwa. Takie potrzeby zaspokoi tylko w pełni zintegrowany system zarządzania przedsiębiorstwem ERP. Navireo to dedykowany produkt, dzięki któremu najważniejsze obszary funkcjonowania firmy będą sprawie obsługiwane, gwarantując oszczędność czasu i pieniędzy.