Kasa fiskalna online

Kasa online to nowy produkt fiskalny, który komunikuje się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową, gromadzący szereg danych. Zapisuje ona paragony fiskalne, raporty dobowe, dokumenty niefiskalne oraz zdarzenia czy informacje o przeglądach okresowych. Nabywanie kas rejestrujących z papierowym zapisem nie będzie już możliwe po 31 sierpnia 2019 roku, a z zapisem elektronicznym kopii po 31 grudnia 2022 roku, jednak można z nich nadal korzystać wedle zasad w rozporządzeniu Ministra Finansów. Kasy online są jednak nowym standardem, który będzie obowiązywał wszystkie podmioty już w niedługim czasie.

Zalety kas online

Kasy fiskalne online to również ułatwienie dla przedsiębiorców. Co ważne, można odliczyć od podatku należną kwotę wydaną na zakup kasy, uprościć obieg dokumentacji fiskalnej i uszczelnić system ewidencji, co jest istotne dla organów prawnych. Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie „ile kosztuje kasa fiskalna online” – jednak zależy to od jej szczegółowych parametrów oraz szczegółów ustalonych z dostawcą usługi. Nowe urządzenia będą jednakże wyposażone w szereg udogodnień – możliwość przesyłania paragonów w formie elektronicznej czy brak konieczności zgłaszania instalacji kas do Urzędu Skarbowego.

Kasa fiskalna online – kiedy

Kasy fiskalne online są dostępna na rynku od maja 2019. Od 1 stycznia 2020 roku, będą obowiązkowe dla podmiotów świadczących usługi w zakresie naprawy pojazdów silnikowych, naprawy opon, ich wymiany czy sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz innych podobnych produktów. Tego samego roku, od 1 lipca, kasa fiskalna online będzie obowiązywała podmioty związane z świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedażą węgla, paliw stałych i innych produktów opałowych. W kolejnym roku tj. 1 stycznia 2021 roku nowe kasy obejmą świadczenie usług kosmetycznych, kosmetologicznych, budowlanych, fryzjerskich czy w zakresie opieki medycznej, prawniczej oraz we wszelkiego rodzaju obiektach służących poprawie kondycji fizycznej. Kasa fiskalna online przepisy są określone w Ustawie o podatku od towarów i usług, a dokładnie w nowelizacji z dnia 15 marca 2019 roku, art. 111 ust. 6a. Ustawodawca dąży do tego, by po kilku latach obowiązek kas online dotyczył wszystkich podmiotów gospodarczych.

Nowe przepisy nabrały mocy prawnej od 1 maja 2019 roku, określając szczegółowo, dla kogo kasa online będzie niezbędna i od kiedy jest zobowiązany wprowadzić ją w swojej firmie.