Jak działa kolektor danych

Jak działa kolektor danych i gdzie można go wykorzystać?

Kolektor danych często nazywany inwentaryzatorem, to urządzenie, które służy przede wszystkim do gromadzenia i transmisji danych. To niejako przenośny komputer z czytnikiem kodów kreskowych. Kolektor jest wyposażony w klawiaturę, pamięć oraz wyświetlacz LCD. Dowiedz się, jak działa kolektor danych i gdzie można go wykorzystać.

Czym jest kolektor danych?

Kolektor danych jest przenośnym, cyfrowym urządzeniem programowalnym. Często nazywany jest także inwentaryzatorem, terminalem mobilnym lub terminalem magazynowym. To kieszonkowy skaner, do którego można wprowadzać dane, przechowywać je i przesyłać do komputera. Informacje mogą być do niego wprowadzane za pomocą wbudowanego czytnika kodów kreskowych, klawiatury dotykowej lub alfanumerycznej fizycznej. Przesyłanie danych odbywa się przez porty komunikacyjne RS-232, USB lub bezprzewodowo. Kolektory danych zostały zaprojektowane do pracy offline i umożliwiają odczyt kodów kreskowych bez bezpośredniego połączenia (przez kabel) z komputerem oraz online, gdzie komunikacja następuje przez moduł Bluetooth lub WiFi.

Co to jest kolektor danych?

Jak korzystać z kolektora danych?

Zasada działania kolektora danych polega przede wszystkim na odczycie i zapisaniu w pamięci wewnętrznej urządzenia informacji o kodzie kreskowym. Następnie kolektor należy połączyć przez kabel np. USB z komputerem i przerzucić dane, które są w kolektorze gromadzone np. w postaci plików tekstowych, przykładowo w formacie CSV. Dzięki temu można importować plik z danymi do programów kalkulacyjnych takich jak Excel czy OpenOffice Calc.

W czasie wybierania kolektora trzeba zwrócić uwagę na jego sposób komunikacji z komputerem stacjonarnym. Na rynku dostępne są różne rozwiązania: połączenie przez kabel, komunikacja bezprzewodowa. Warto zapoznać się z wszystkimi możliwościami, by wybrać takie, które najlepiej sprawdzi się w konkretnych zastosowaniach. Ważne znaczenie dla pracy urządzenia ma także oprogramowanie. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy używany program ma opcję współpracy z konkretnym kolektorem danych.

Charakterystyka kolektora danych

Kolektor danych to urządzenie mobilne, niewielkie i lekkie, które daje możliwość zapisu informacji w pamięci urządzenia. Odczyt kodów kreskowych realizowany jest z dowolnego miejsca, bez ryzyka utraty danych np. podczas braku połączenia Bluetooth z bazą czy komputerem, co może mieć miejsce podczas korzystania ze skanera bezprzewodowego. W przeciwieństwie do czytnika kodów kreskowych kolektor danych posiada wyświetlacz, własną pamięć, a także system operacyjny.

Dobry kolektor danych:

  • ma wytrzymałą obudowę gwarantującą długi okres bezawaryjnej pracy,
  • posiada ergonomiczną klawiaturę, która ułatwia wprowadzanie danych,
  • charakteryzuje się wodoodpornością, co umożliwia pracę w trudnych warunkach atmosferycznych,
  • jest odporny na pył, co sprawia, że jest niezawodny w przemyśle.

Dodatkowe, możliwe wyposażenie kolektora danych (w ramach rozbudowy):

  • czytnik kodów kreskowych,
  • wizyjny skaner magazynowy kodów kreskowych 2D, QR Code, Data Matrix,
  • czytnik RFID,
  • obsługa sieci WiFI, Bluetooth, GSM.

Kolektor danych to urządzenie wygodne w obsłudze, ponieważ nie wymaga ciągłego dostępu do komputera stacjonarnego. Dane są na bieżąco gromadzone w pamięci urządzenia lub przesyłane bezpośrednio na serwer.

Wszechstronne wykorzystanie kolektora danych

Charakterystyczną cechą kolektora danych jest jego szerokie zastosowanie. Urządzenie może być wykorzystywane w trakcie różnych prac w zależności od wgranej aplikacji. Świetnie sprawdzi się w czasie inwentaryzacji, ponieważ przyspiesza proces przyjmowania i wydawania towarów z magazynów oraz pozwala na szybką kontrolę cen towarów znajdujących się na sklepowych półkach. Sprawdza się także tam, gdzie zachodzi potrzeba kompletowania zamówienia klienta.

Stanowi także solidne wsparcie procesów związanych z dystrybucją i przechowywaniem towarów, takich jak gospodarka magazynowa, kontrola cen, praca przedstawicieli handlowych, logistyka, transport, obsługa środków trwałych, procesy produkcyjne. Zastosowanie kolektora danych pozwala znacznie przyspieszyć pracę, zwiększyć jej efektywność i bezpieczeństwo.

Wykorzystanie inwentaryzatorów w magazynie lub placówce przyspiesza ruch towarów poprzez automatyzację procesów. Dzięki wzrostowi efektywności i komfortu pracy coroczne inwentaryzacje nie są ani kłopotliwe, ani czasochłonne.

Kolektor danych sprawdzi się w trakcie inwentaryzacji magazynu lub środków trwałych w biurze. Po imporcie danych do komputera można sprawdzić, które środki trwałe lub towary zostały zapisane i w jakiej ilości z poprzednimi stanami.

Zastosowanie kolektora danych

Różne wersje kolektorów danych

Kolektory dostępne w ofercie sklepu Prima PC opierają się o trzy systemy operacyjne.

Pierwszy typ to kolektory, tzw. tekstowe lub batchowe. Urządzenia te pracują na bazie tekstowego systemu operacyjnego. Najczęściej są podłączane do komputera przez interfejs przewodowy. Ich zaletą jest niska cena. Mogą pracować w danej chwili tylko z jednym dokumentem. Należą do nich tekstowe kolektory CipherLab (popularne modele serii CPT), Argox i ZEBEX.

Dwa pozostałe typy to kolektory oparte o systemy operacyjne Android i Windows CE. Są to kolektory wielozadaniowe, większych rozmiarów, mają kolorowe i często dotykowe ekrany. Kolektory te wymieniają dane z komputerem przez interfejs Bluetooth lub sieć Wi-Fi. Należą do nich kolektory takich producentów jak : ZEBEX, Newland, Datalogic, Argox, ZEBRA, Honeywell.

Warto pamiętać, że do pełnego wykorzystania możliwości danego kolektora danych niezbędne jest oprogramowanie współpracujące z używanym systemem sprzedażowo-magazynowym jak Subiekt GT firmy Insert, WF-Mag, CDN OPTIMA, Symfonia, Kucharscy i innymi.

Najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania kolektora danych

Jeśli zależy nam przede wszystkim na szybkiej, mobilnej pracy to kolektor danych jest doskonałym rozwiązaniem w firmie. Pozwala zaoszczędzić czas, dokładnie wykonać pracę i uniknąć wielu pomyłek. Automatyzacja pracy wpływa pozytywnie na wydajność. Dzięki kolektorowi można szybko identyfikować towary, które znajdują się w sklepie, czy w magazynie.

Kolektor danych - korzyści

Kolektor danych przydatny w wielu branżach

Używanie kolektora jest wygodne w praktycznie wszystkich dużych sklepach i magazynach, które oferują dużą liczbę produktów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by korzystali z niego także mniejsi przedsiębiorcy, gdyż kolektor może znacznie ułatwić pracę i wyeliminować błędy utrudniające sprawną obsługę Klienta. Urządzenie jest proste w obsłudze i ma atrakcyjną cenę, dlatego jego zakup warto potraktować nie jako wydatek, ale inwestycję.