Sieć komputerowa w firmie

Zazwyczaj dobrze funkcjonującą siec komputerową w niedużej firmie można oprzeć na jednym routerze . Wbudowany w router kilkuportowy switch oraz punkt dostępowy Wi-Fi umożliwia tak przewodowe i bezprzewodowe połączenie komputerów sieć jak i korzystanie z pozostałych urządzeń posiadających sieciowe karty bezprzewodowe na całym terenie objętym zasięgiem urządzenia. Dobór routera jest zależny od dostawcy internetu  oraz zamierzonych sposobów korzystania z urządzenia. Nasi specjaliści doradzą szczegółowo które urządzenie sprawdzi się w konkretnym przypadku. Bezprzewodowa część sieci  daje nam możliwość łatwego podłączania do internetu notebooków, bramek VoIP, dysku sieciowego, telefonu komórkowego, konsoli do gier czy odtwarzacza multimedialnego.

Z kolei przewodowe podłączenie komputerów stacjonarnych lub drukarek sieciowych zapewnia większą szybkość niezależnie od miejsca w firmie, jest stabilne – co ma istotne znaczenie i szybsze od bezprzewodowego. W sytuacji konieczności podłączenia większej ilości urządzeń przewodowych  wystarczy dostawić niedrogi kilkuportowy switch.

Główną zaletą sieci bezprzewodowych jest brak kabli – co ma również walory estetyczne oraz łatwość podłączenia innych urządzeń.

Niemniej jednak nie polecamy pracy w sieci bezprzewodowej jako podstawowej w sytuacji ciągłej pracy na np. programach handlowych i wszędzie tam gdzie wymiana danych pomiędzy komputerami (lub serwerem) jest dość duża.

Ze spokojnym sumieniem możemy korzystać z walorów sieci bezprzewodowej :

  • gdy korzystamy tylko z internetu
  • w domu
  • pracy na laptopie (przy niedużej ilości wymiany danych)
  • dla klientów naszej firmy (którzy chcą podpiąć się swoim laptopem by

coś wydrukować, przesłać plik, czy też korzystać z internetu).

Sieć bezprzewodową należy oczywiście zabezpieczyć aby postronne osoby nie mogły z niej korzystać. Router Wi-Fi gwarantuje takie mechanizmy. Każdy podłączany komputer powinien mieć zainstalowaną aplikację antywirusową zawierającą moduły chroniące zarówno przed znanymi wirusami, trojanami, robakami czy zagrożeniem typu spyware. Pamiętajmy, że każdy może przynieść do firmy złośliwe oprogramoiwanie na płycie CD lub dysku przenośnym.

Router powinien mieć wbudowany fabrycznie, konfigurowalny firewall, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na programach tego typu. Moduł ten zablokuje bezpośrednie ataki sieciowe skierowane na komputery znajdujące się wewnątrz sieci. Ogranicza również dostęp do sieci lokalnej z zewnątrz, podnosząc bezpieczeństwo.

Zasadą podstawową powinno być wykonywanie kopii bezpieczeństwa istotnych baz danych a w szczególności współdzielonych plików i baz danych.

Uproszczony schemat sieci komputerowej:

system-komp

Przybliżone wartości transferów danych:

  1. Gigabit Ethernet  ( 1Gb/s) – transfer około 50MB/s
  2. Fast Ethernet ( 100Mb/s ) – transfer około 10 MB/s
  3. sieć bezprzewodowa 802.11n – transfer około 7 MB/s
  4. sieć bezprzewodowa 802.11g – transfer około 2,2 MB/s

Gdy do naszej sieci chcemy także podłączyć urządzenia bezprzewodowo (na przykład laptop), należy zwrócić uwagę na oferowany przez niego standard łączności. Obecnie najpowszechniej stosowany jest IEEE 802.11g obsługuje go większość bezprzewodowych kart sieciowych stosowanych w laptopach i innych urządzeniach. Droższe rutery pozwalają na transmisję w nowszej technologii 802.11n, która oprócz większej prędkości oferuje także większy zasięg. Niestety, aby skorzystać z dobrodziejstw nowej technologii, niezbędne będzie używanie droższych, zgodnych z nim kart sieciowych. Charakterystyczną cechą ruterów z punktem dostępowym Wi-Fi obsługującym technologię 802.11n są trzy anteny.

Coraz częściej w routerze znajdziemy dodatkowe zintegrowane urządzenia, które rozszerzają jego funkcjonalność. Oto najpopularniejsze z nich:

  • serwer drukarki – umożliwia podłączenie zwykłej drukarki USB bezpośrednio do rutera i i korzystanie z niej na dowolnym komputerze podłączonym do sieci;
  • host USB – gniazdo pozwalające podłączyć do rutera zewnętrzną pamięć USB, na przykład przenośny dysk twardy lub pendrive. W ten sposób można łatwo stworzyć dysk sieciowy, do którego dostęp będzie miał każdy użytkownik naszej sieci domowej;
  • bramka VoIP – znajdziemy ją tylko w droższych modelach ruterów. Dzięki wbudowanej bramce VoIP ruter możemy wykorzystać także do rozmów głosowych przez internet (telefonii internetowej). Wystarczy podłączyć do rutera zwykły aparat telefoniczny, zarejestrować się u operatora VoIP I tanio dzwonić, jak przez zwykły telefon.