PRIMA z INSERT-em GOTOWI NA JPK w Koszalinie

Już od 1 lipca 2016 r. fiskus rozpoczął kontrolować część przedsiębiorców za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Zmieniają się też zasady obowiązkowego, comiesięcznego przesyłania informacji o ewidencji VAT.

JKP Koszalin Programy Insert
JKP Koszalin Programy Insert PRIMA

Dostępne w PRIMA Koszalin programy INSERT są kompleksowo przystosowane do JPK.

W tym roku weszły w życie rewolucyjne zmiany dotyczące tworzenia i wysyłania danych podatkowych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 lipca 2016 roku stopniowo obejmują różne grupy przedsiębiorców. W naszej ofercie znajduje się oprogramowanie, które kompleksowo przygotowane jest do nowych przepisów. Są to sprzedawane i wdrażane przez nas programy do firmy InsERT.  Od wprowadzonych na początku jesieni wersji 11 systemu InsERT nexo i wersji 1.44 systemu InsERT GT firmy mogą tworzyć i wysyłać informacje w formacie JPK – zgodnie ze wszystkimi wymogami.

Czym jest JPK i z czym się wiąże

Jednolity Plik Kontrolny to elektroniczna postać ksiąg podatkowych i dowodów księgowych, które w ujednolicony sposób będą przekazywane organom podatkowym. W ten sposób Ministerstwo Finansów chce lepiej przeciwdziałać nieprawidłowościom, ścigać tych, którzy uchylają się od opodatkowania i poprawić ściągalność VAT-u.

Dane księgowo-podatkowe w formacie pełnego JPK będą przekazywane na żądanie fiskusa. Wskaże on, jakie rodzaje ksiąg i z jakiego okresu chce sprawdzić. Następnie przedsiębiorca będzie musiał wysłać je środkami komunikacji elektronicznej wskazanymi przez Ministerstwo Finansów lub przekazać na informatycznym nośniku danych. Niespełnienie tego żądania wiąże się z odpowiedzialnością karno-skarbową. Dodatkowo firmy będą musiały obowiązkowo i co miesiąc przesyłać informacje o ewidencji VAT również jako pliki JPK.

Jednolity Plik Kontrolny będzie zawierał informacje z siedmiu obszarów: faktury VAT, dokumenty magazynowe, wyciągi bankowe, księgi rachunkowe, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję przychodów. Ministerstwo Finansów zapowiada, że w przyszłości rozszerzy tę listę o raporty z kas rejestrujących, paragony oraz księgi i dowody dotyczące rozliczania akcyzy.

Od 1 lipca 2016 duże firmy, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, będą musiały udostępniać dane fiskusowi właśnie w postaci JPK. Małe, średnie i mikro firmy będą miały ten obowiązek od 1 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów deklaruje jednak, że w przypadku tych firm, które – mimo braku obowiązku – udostępnią JPK – kontrola będzie krótsza i mniej uciążliwa. W wielu sytuacjach wystarczające będą czynności sprawdzające i do kontroli w siedzibie firmy nie dojdzie.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku raportowania ewidencji VAT.

Od 1 lipca 2016 r. będą do tego zobowiązane duże firmy.

Małe i średnie będą musiały ewidencjonować VAT w plikach JPK od 1 stycznia 2017 r.,  a mikro – od 1 stycznia 2018 r.

Jesteśmy gotowi

W najnowszych wersjach programów InsERT GT, InsERT nexo wprowadziono moduł e-Kontrole podatkowe, czyli wygodne i kompletne narzędzie (wraz z cyklicznie wydawanymi ulepszeniami), które umożliwi zbieranie, podgląd, weryfikację i wysyłanie danych. Jeśli Ministerstwo Finansów wprowadzi do JPK kolejne pozycje lub zmodyfikuje obecne – programy będą dostosowane do nowych przepisów.

Nowo utworzony moduł e-Sprawozdawczość VAT, umożliwi comiesięczne i obowiązkowe raportowanie ewidencji VAT.

Wszystkie programy firmy Insert znajdują się w ofercie PRIMA Koszalin.

Więcej szczegółów odnośnie JPK: http://www.rp.pl/Rachunkowosc/308049997-Jednolity-Plik-Kontrolny-dla-przedsiebiorcow-mikro-nieobowiazkowy.html#ap-1